News - Olivier Award Nominations


Yesterday saw the nominations announced for the Olivier Awards 2017. See the full list...

The list of nominees celebrates performances and productions that boldly reimagine classic stories and also demonstrates the best of new British writing - with many of the shows having originated outside of London, or going on to tour the UK and beyond, including one of the UK’s most celebrated choreographers, Matthew Bourne and his company New Adventures who are recognised for The Red Shoes, currently on a major UK tour

In the Best Actor category, Ed Harris and Tom Hollander receive their first Olivier Award nominations for their performances in Buried Child and Travesties respectively. Jamie Parker receives his first nomination in this category for his portrayal of Harry Potter and six-time recipient, Ian McKellen receives his 10th nomination for his performance in No Man’s Land.

In a triumphant return to the stage, as King Lear, Glenda Jackson receives her first nomination since 1984, the year that Laurence Olivier gave his name to the awards. Cherry Jones, Billie Piper and Ruth Wilson are also nominated for Best Actress for their outstanding performances in The Glass Menagerie, Yerma and Hedda Gabler respectively.

Harry Potter And The Cursed Child’s record-breaking eleven nominations ties with the current record holder for the most nominated production, Hairspray (2008). The play, which sees JK Rowling’s magical world brought to life, is nominated in the following categories: Best Actor, Best Actor in a Supporting Role, Best Actress in a Supporting Role, Best New Play, Best Set Design, Best Lighting Design, Best Costume Design, Best Sound Design, Best Director, Best Theatre Choreographer and Outstanding Achievement in Music.

In the musical categories, Groundhog Day at The Old Vic leads with eight nominations including for Mastercard Best New Musical. Jesus Christ Superstar, composed by Andrew Lloyd Webber and returning this summer to Regent’s Park Open Air Theatre, receives six nominations including Magic Radio Best Musical Revival. Dreamgirls receives five nominations including Best Actress in a Musical for Amber Riley. As a composer, Lord Lloyd Webber is also nominated for two other shows this year with Sunset Boulevard and School of Rock getting nods.

English National Opera triumphs with five nominations; for Akhnaten and Così Fan Tutte, as well as Stuart Skelton’s performance in Tristan And Isolde and Mark Wigglesworth’s musical direction of Don Giovanni and Lulu. The Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre category demonstrates the diversity of London’s smaller theatres with four different theatres nominated.

Also at the ceremony on 9th April, Kenneth Branagh will receive The Special Award, presented in recognition of his outstanding contribution to British theatre. Awarded Best Newcomer by the Olivier Awards in 1982, his career has since spanned stage, film and television where he has received acclaim as both an actor and director. Branagh’s stage acting credits include Another Country, Henry V, Golden Girls, three productions of Hamlet and a vast amount of other Shakespeare plays, some of which he also directed. Most recently the Kenneth Branagh Theatre Company put on its inaugural West End season with Plays at the Garrick. The 2016 season comprised seven plays, received eight Olivier Award nominations and three productions – The Winter’s Tale, Romeo and Juliet and The Entertainer - were seen in cinemas across the world by over 430,000 people.

Julian Bird, Chief Executive of the Society of London Theatre and Executive Producer of the Olivier Awards said, “In a year of global change, the nominees for this year's awards demonstrate London theatre's ability to challenge our perceptions, stir our emotions, and entertain us. From new British plays and musicals, to reinventions of well-known titles, the Oliviers proudly celebrate an extraordinary range of acting and creative talent.”

The 2017 awards are set to be the biggest yet, as they make their debut at the Royal Albert Hall on Sunday 9th April.

FULL NOMINATIONS LIST FOR THE OLIVIER AWARDS 2017 WITH MASTERCARD

Best Actor in a Supporting Role in a Musical
Ian Bartholomew for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre
Adam J Bernard for Dreamgirls at Savoy Theatre
Ben Hunter for The Girls at Phoenix Theatre
Andrew Langtree for Groundhog Day at The Old Vic

Best Actress in a Supporting Role in a Musical
Haydn Gwynne for The Threepenny Opera at National Theatre - Olivier
Victoria Hamilton-Barritt for Murder Ballad at Arts Theatre
Rebecca Trehearn for Show Boat at New London Theatre
Emma Williams for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Outstanding Achievement in Music
Dreamgirls - Music by Henry Krieger at Savoy Theatre
Harry Potter And The Cursed Child - Composer and Arranger: Imogen Heap at Palace Theatre
Jesus Christ Superstar - The band and company creating the gig-like rock vibe of the original concept album of Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre
School Of Rock The Musical - Three children's bands who play instruments live every night at New London Theatre

Best New Dance Production
Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young at Sadler’s Wells
Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment at Barbican Theatre
Giselle by Akram Khan and English National Ballet at Sadler’s Wells
My Mother, My Dog And CLOWNS! by Michael Clark at Barbican Theatre

Outstanding Achievement in Dance
Alvin Ailey American Dance Theater for their London season at Sadler’s Wells
Luke Ahmet for The Creation by Rambert at Sadler’s Wells
English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Giselle and She Said at Sadler’s Wells

Best Entertainment and Family
Cinderella at London Palladium
David Baddiel – My Family: Not The Sitcom at Vaudeville Theatre
Peter Pan at National Theatre - Olivier
The Red Shoes at Sadler’s Wells

Best Theatre Choreographer
Matthew Bourne for The Red Shoes at Sadler’s Wells
Peter Darling and Ellen Kane for Groundhog Day at The Old Vic
Steven Hoggett for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Drew McOnie for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Magic Radio Best Musical Revival
Funny Girl at Savoy Theatre
Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre
Show Boat at New London Theatre
Sunset Boulevard at London Coliseum

Best Actor in a Musical
David Fynn for School Of Rock The Musical at New London Theatre
Tyrone Huntley for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre
Andy Karl for Groundhog Day at The Old Vic
Charlie Stemp for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Best Actress in a Musical
Glenn Close for Sunset Boulevard at London Coliseum
“The Girls” - Debbie Chazen, Sophie-Louise Dann, Michele Dotrice, Claire Machin, Claire Moore and Joanna Riding - for The Girls at Phoenix Theatre
Amber Riley for Dreamgirls at Savoy Theatre
Sheridan Smith for Funny Girl at Savoy Theatre

Best Revival
The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
This House at Garrick Theatre
Travesties at Apollo Theatre
Yerma at Young Vic

Best New Comedy
The Comedy About A Bank Robbery at Criterion Theatre
Nice Fish at Harold Pinter Theatre
Our Ladies Of Perpetual Succour at National Theatre - Dorfman
The Truth at Wyndham’s Theatre

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Cuttin’ It at The Maria, Young Vic
The Government Inspector at Theatre Royal Stratford East
The Invisible Hand at Tricycle Theatre
It Is Easy To Be Dead at Trafalgar Studios 2
Rotterdam at Trafalgar Studios 2

White Light Award for Best Lighting Design
Neil Austin for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Lee Curran for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre
Natasha Katz for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Hugh Vanstone for Groundhog Day at The Old Vic

Best Sound Design
Paul Arditti for Amadeus at National Theatre - Olivier
Adam Cork for Travesties at Apollo Theatre
Gareth Fry for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Nick Lidster for Autograph for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Best Costume Design
Gregg Barnes for Dreamgirls at Savoy Theatre
Hugh Durrant for Cinderella at London Palladium
Rob Howell for Groundhog Day at The Old Vic
Katrina Lindsay for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design
Bob Crowley for Disney’s Aladdin at Prince Edward Theatre
Bob Crowley for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Rob Howell for Groundhog Day at The Old Vic
Christine Jones for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Best Actor in a Supporting Role
Anthony Boyle for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Freddie Fox for Travesties at Apollo Theatre
Brian J. Smith for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Rafe Spall for Hedda Gabler at National Theatre - Lyttelton

Best Actress in a Supporting Role
Melissa Allan, Caroline Deyga, Kirsty Findlay, Karen Fishwick, Kirsty MacLaren, Frances Mayli McCann, Joanne McGuinness and Dawn Sievewright for Our Ladies Of Perpetual Succour at National Theatre - Dorfman
Noma Dumezweni for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Clare Foster for Travesties at Apollo Theatre
Kate O’Flynn for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Best New Opera Production
4.48 Psychosis at Lyric Hammersmith
Akhnaten at London Coliseum
Così Fan Tutte at Royal Opera House
Lulu at London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera
Renée Fleming for her performance in Der Rosenkavalier at Royal Opera House
Stuart Skelton for his performance in Tristan And Isolde at London Coliseum
Mark Wigglesworth for his conducting of Don Giovanni and Lulu at London Coliseum

Best Actor
Ed Harris for Buried Child at Trafalgar Studios 1
Tom Hollander for Travesties at Apollo Theatre
Ian McKellen for No Man’s Land at Wyndham’s Theatre
Jamie Parker for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Best Actress
Glenda Jackson for King Lear at The Old Vic
Cherry Jones for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Billie Piper for Yerma at Young Vic
Ruth Wilson for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton 

Best Director
Simon Stone for Yerma at Young Vic
John Tiffany for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
John Tiffany for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Matthew Warchus for Groundhog Day at The Old Vic Virgin Atlantic 

Best New Play
Elegy at Donmar Warehouse
The Flick at National Theatre - Dorfman
Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
One Night In Miami… at Donmar Warehouse

Mastercard Best New MusicalDreamgirls at Savoy Theatre
The Girls at Phoenix Theatre
Groundhog Day at The Old Vic
School Of Rock The Musical at New London Theatre

Image - Oliviers